Grey Form: beton architektoniczny – wszystko, czego o nim nie wiecie

Beton we wnętrzach i na elewacjach przeżywa swój złoty czas. Trudno się temu dziwić: betonowe ściany czy elementy wyposażenia cechuje ponadczasowa uroda i trwałość. Częstym błędem jest jednak sprowadzanie betonu do funkcji dekoracyjnej i utożsamianie go z gotowymi panelami okładzinowymi do montażu na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych budynku. Beton ma znacznie więcej twarzy, form i zastosowań, czego potwierdzeniem jest oferta firmy Budokop Beton eksperta w dziedzinie betonu, właściciela marki Grey Form.

 Przez lata beton uznawany był za tani i trwały materiał konstrukcyjny, pozbawiony jednak walorów estetycznych. Obecnie zdarza się, że sprowadzany jest do roli jedynie dekoracyjnej, co jest dla tego tworzywa równie krzywdzące. Beton architektoniczny to nie tylko panele lub – co gorsza – tynk strukturalny. Międzynarodowo pojęcie to funkcjonuje jako określenie konstrukcyjnych elementów żelbetowych, których się nie wykańcza na kolejnych etapach budowy z uwagi na ich wyjątkowe walory estetyczne. Nie chodzi więc o to, by istniejące już ściany pokrywać betonem, ale by pozwolić elementom betonowym pełnić ich rolę: konstrukcyjną i estetyczną.

Beton we wnętrzu – od czego zacząć?

Moda na minimalizm szybko nie minie – eleganckie, proste rozwiązania są podstawą w aranżacji wnętrz od lat. Z łatwością wchodzą one w sojusze z sezonowymi trendami, dlatego wybór prostoty absolutnie nie oznacza wyboru nudy. Kluczowe jest kierowanie się jakością: dobrze zaplanowane i profesjonalnie zrealizowane elementy wykończenia czy wyposażenia wnętrza zostaną z nami na długo. Gdy myślimy o prostocie i minimalizmie, pierwszym skojarzeniem musi być beton i najlepiej pomyśleć o nim już na etapie projektowania budynku. – Ściany, słupy, stropy, mury oporowe, elementy zagospodarowania terenu – takie propozycje wymienia Robert Piotrowicz Dyrektor w  firmie Budokop Beton, właściciel marki Grey Form, jako sposoby na wprowadzenie betonu do wnętrza i na zewnątrz budynku. – Kluczowe jest, szczególnie w przypadku elementów konstrukcyjnych budynku, zaplanowanie betonu w projekcie budynku. Na tym etapie wybieramy mieszankę, a więc między innymi kolor, oraz umiejscowienie elementu konstrukcyjnego, który pozostanie surowy. Przydaje się tu ekspercka wiedza, którą z przyjemnością dzielimy się z naszymi klientami. Gdy przychodzi czas realizacji zamówienia, przyjeżdżamy na teren budowy i wylewamy zamówiony element, dbając o odpowiednią mieszankę materiału, żeby świetnie wyglądał, ale też pełnił swoją funkcję konstrukcyjną.

Warto zaufać profesjonalistom

Podstawową funkcją betonu jest przenoszenie obciążeń i zapewnienie trwałości konstrukcji. Chociaż dla inwestora, który nie jest specjalistą, najważniejsze są walory estetyczne, trudno nie docenić dodatkowej zalety związanej z zastosowaniem betonu architektonicznego: to rozwiązanie po prostu się opłaca, szczególnie, gdy beton zostanie wprowadzony w trakcie budowy domu, a nie jako dodatkowo płatny element dekoracyjny. Osoby, które korzystają z gotowe projektu domu, niepokoić może taka ingerencja w plany, dlatego warto w tej sprawie zaufać specjalistom. Firmy takie jak Budokop Beton mają doświadczenie w pracy z takim materiałem jak beton nie tylko atrakcyjnych, ale też spełniających wszelkie normy budowlane. Bezpieczeństwo inwestycji jest najważniejsze i stanowi priorytet dla wykonawców.  Bez względu na to, czy projektujemy nasz dom z architektem, czy kupujemy gotowy projekt, możemy go skonsultować z ekspertami Budokop Beton, którzy pomogą nam wybrać odpowiednią mieszankę, a następnie będą czuwali nad wykonaniem zlecenia zgodnym ze sztuką budowlaną.

Wiele wcieleń betonu

Tworzywo to z uwagi na wszechstronność cenią profesjonaliści, o czym opowiada Joanna Wołejszo, Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni z pracowni projektowej ProCentrum: Beton architektoniczny zawsze daje wiele możliwości kształtowania. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie unikatowych rozwiązań. Można go wykorzystać przy tworzeniu murków oporowych, ozdobnych ścian w ogrodzie czy przesłon, na elewacje, ogrodzenia, posadzki, tarasy, schody, kominki, blaty oraz małą architekturę. Będzie także świetnym uzupełnieniem murków stanowiących siedziska. Beton architektoniczny doskonale sprawdzi się także jako element małej architektury np. donica czy ławka. Będzie znakomitym rozwiązaniem w ogrodach o nowoczesnym stylu, a także przestrzeni geometrycznych. Zapewni wyjątkowość przestrzeni zarówno industrialnych, minimalistycznych, nowoczesnych i klasycznych. Beton architektoniczny doskonale komponuje się z drewnem, szkłem, mosiądzem, stalą nierdzewną i stalą typu Corten. Materiał ten świetnie sprawdza się na tarasach i w ogrodach – odpowiednia impregnacja sprawa, że jest odporny na czynniki atmosferyczne. Budzące wiele obaw łazienki, w których wykończenie musi być odporne na wilgoć, to też dobre miejsce na beton.  Wygląda on ciekawiej niż kafelki, nie ma fug, które bywają trudne w czyszczeniu, jest tańszy i łatwiejszy w obróbce niż naturalny kamień. Wady? Chyba tylko taka, że beton uzależnia i zanim się obejrzymy, poza ścianami z tego tworzywa będziemy mieli w łazience też odlewane zlewy, a nawet mydelniczki!

 

Powrót

Biuro handlowe

czynne pon. – pt. w godzinach 7.00 – 17.00

Dział sprzedaży kostki brukowej

tel. 881 444 375

sprzedaz@budokop.net

Dział sprzedaży betonu towarowego

tel. 535 439 996

sprzedaz@budokop.net

Sekretariat

tel. 89 767 51 24 | m. 530 602 001

sekretariat@budokop.net

BUDOKOP Piotr Głodowski

11-100 Lidzbark Warmiński

ul.Olsztyńska 15

NIP 743-116-59-27

BUDOKOP Beton Sp. z o.o.

11-100 Lidzbark Warmiński

ul.Olsztyńska 15

NIP 739-375-23-66

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
BUDOKOP 2020